| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2CFR16V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.16 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2CFR16V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2CFR16V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.16 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +150ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2CFR16V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2CFR16V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2CFR16V is new and unused, you can buy ERJ-B2CFR16V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2CFR16V.
| UHE1H222MHD6 | 2200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHE1H222MHD6.pdf | |
| GBM25DCAI-S189 | CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD | GBM25DCAI-S189.pdf | |
| RCM30DCWN | CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD | RCM30DCWN.pdf | |
| RBE10DHRT | CONN CARD EXTEND 20POS 1MM | RBE10DHRT.pdf | |
| SIT9121AI-2C2-33E135.000000Y | OSC XO 3.3V 135MHZ | SIT9121AI-2C2-33E135.000000Y.pdf | |
| IM04EB2R2K | 2.2µH Unshielded Molded Inductor 435mA 950 mOhm Max Axial | IM04EB2R2K.pdf | |
| SN74LS05DRE4 | Inverter IC 6 Channel Open Collector 14-SOIC | SN74LS05DRE4.pdf | |
| ISPPAC-POWR1014A-01TN48I | Power Supply Controller Power Supply Monitor, Sequencer 48-TQFP (7x7) | ISPPAC-POWR1014A-01TN48I.pdf | |
| MIC5321-MMYML-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 2.8V 150mA 6-MLF® (1.6x1.6) | MIC5321-MMYML-TR.pdf | |
| V24B12C200BL3 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W | V24B12C200BL3.pdf | |
| 15380-10SG-321 | 10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | 15380-10SG-321.pdf | |
| 0393740907 | 7 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.295" (7.50mm) 90° Free Hanging (In-Line) | 0393740907.pdf | |
| RC1218FK-07442RL | RES SMD 442 OHM 1W 1812 WIDE | RC1218FK-07442RL.pdf | |
| ERJ-S12F1203U | RES SMD 120K OHM 1% 3/4W 1812 | ERJ-S12F1203U.pdf |