| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2CFR12V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.12 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2CFR12V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2CFR12V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.12 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +150ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2CFR12V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2CFR12V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2CFR12V is new and unused, you can buy ERJ-B2CFR12V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2CFR12V.
| C1812C102J5GACTU | 1000pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | C1812C102J5GACTU.pdf | |
| 219-6-22591-095 | CIR BRKR MAG-HYDR | 219-6-22591-095.pdf | |
| RCB05DYRN | CONN CARD EXTEND .050" 5POS | RCB05DYRN.pdf | |
| ASEMCLP-LR | 106.25MHz, 125MHz, 156.25MHz, 212.5MHz LVPECL MEMS (Silicon) Pin Configurable Oscillator 14-VFQFN Exposed Pad 2.25 V ~ 3.6 V 58mA Enable/Disable | ASEMCLP-LR.pdf | |
| BY229B-200-E3/81 | Diode Standard 200V 8A Surface Mount TO-263AB | BY229B-200-E3/81.pdf | |
| BZT52H-C7V5,115 | Zener Diode 7.5V 375mW ±5% Surface Mount SOD-123F | BZT52H-C7V5,115.pdf | |
| 74VHC573FT(BE) | D-Type Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-TSSOP | 74VHC573FT(BE).pdf | |
| VI-J0Z-CZ-S | CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W | VI-J0Z-CZ-S.pdf | |
| RCE50DHFD | CONN EDGECARD 100POS 1MM SMD | RCE50DHFD.pdf | |
| GTC00A18-1PW | GT 10C 10#16 PIN RECP WALL | GTC00A18-1PW.pdf | |
| 19370100526 | CONN HOOD SIDE ENTRY SZ10B M25 | 19370100526.pdf | |
| AC1210FR-07113KL | RES SMD 113K OHM 1% 1/2W 1210 | AC1210FR-07113KL.pdf | |
| RG3216V-8660-B-T1 | RES SMD 866 OHM 0.1% 1/4W 1206 | RG3216V-8660-B-T1.pdf |