| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2CFR075V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.075 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2CFR075V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2CFR075V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.075 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +150ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2CFR075V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2CFR075V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2CFR075V is new and unused, you can buy ERJ-B2CFR075V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2CFR075V.
| 0603YA8R2CAT2A | 8.2pF 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) | 0603YA8R2CAT2A.pdf | |
| T58MM226M6R3C0500 | 22µF Molded Tantalum - Polymer Capacitors 6.3V 0603 (1608 Metric) 500 mOhm 0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm) | T58MM226M6R3C0500.pdf | |
| FHN26G1 | FUSE HLDR CART 250V 30A PNL MNT | FHN26G1.pdf | |
| SBC2-102-181 | 1mH Unshielded Wirewound Inductor 180mA 4 Ohm Max Radial, Vertical Cylinder | SBC2-102-181.pdf | |
| ADM8697ARWZ | Supervisor Push-Pull, Push-Pull 1 Channel 16-SOIC | ADM8697ARWZ.pdf | |
| VI-2NK-MU-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W | VI-2NK-MU-F2.pdf | |
| ADP5061CB-EVALZ | ADP5061 - Power Management, Battery Charger Evaluation Board | ADP5061CB-EVALZ.pdf | |
| TVS07RF-19-35P | 66 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TVS07RF-19-35P.pdf | |
| DJT16E9-35JN | 6 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | DJT16E9-35JN.pdf | |
| 929715-06-36-EU | 72 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 929715-06-36-EU.pdf | |
| 1706380000 | 3 Position Terminal Block Plug, Male Pins 0.200" (5.08mm) 270° Free Hanging (In-Line) | 1706380000.pdf | |
| RCL06125K76FKEA | RES SMD 5.76K OHM 1/2W 1206 WIDE | RCL06125K76FKEA.pdf | |
| RT1206CRE0734KL | RES SMD 34K OHM 0.25% 1/4W 1206 | RT1206CRE0734KL.pdf |