| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2CFR062V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.062 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2CFR062V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2CFR062V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.062 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +150ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2CFR062V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2CFR062V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2CFR062V is new and unused, you can buy ERJ-B2CFR062V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2CFR062V.
| ASM11DSEF | CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET | ASM11DSEF.pdf | |
| ECS-49-S-1 | 4.9152MHz ±30ppm Crystal Series 55 Ohm -10°C ~ 70°C Through Hole HC49/U | ECS-49-S-1.pdf | |
| TC50V6C32K7680 | 32.768kHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 1.5V 3mA Enable/Disable | TC50V6C32K7680.pdf | |
| 1330R-94F | 100nH Unshielded Inductor 1.38A 80 mOhm Max 2-SMD | 1330R-94F.pdf | |
| CD74HC4067M | 1 Circuit IC Switch 16:1 160 Ohm 24-SOIC | CD74HC4067M.pdf | |
| MT49H32M18CFM-25:B TR | IC RLDRAM 288MBIT UBGA | MT49H32M18CFM-25:B TR.pdf | |
| TLC6C5712EVM | TLC6C5712-Q1 12, Non-Isolated Output LED Driver Evaluation Board | TLC6C5712EVM.pdf | |
| 97-3107A20-23PZ-940 | AB 2C 2#8 PIN PLUG | 97-3107A20-23PZ-940.pdf | |
| 20021121-00070D1LF | 70 Positions Header, Unshrouded Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold | 20021121-00070D1LF.pdf | |
| 1986469-2 | 2 Circuit 0.571" (14.50mm) Eurostyle Terminal Strip Connector, Screws | 1986469-2.pdf | |
| 0386390033 | 5 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws | 0386390033.pdf | |
| RT1206CRC07137KL | RES SMD 137K OHM 0.25% 1/4W 1206 | RT1206CRC07137KL.pdf | |
| RT2512BKE07511KL | RES SMD 511K OHM 0.1% 3/4W 2512 | RT2512BKE07511KL.pdf | |
| PHP00805H1672BBT1 | RES SMD 16.7K OHM 0.1% 5/8W 0805 | PHP00805H1672BBT1.pdf |