| Manufacturer Part Number: | ERJ-B2CFR056V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.056 OHM 1W 1206 WIDE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-B2CFR056V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-B2CFR056V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.056 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | 0/ +150ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 | |
| Supplier Device Package | 0612 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-B2CFR056V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-B2CFR056V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-B2CFR056V is new and unused, you can buy ERJ-B2CFR056V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-B2CFR056V.
| VJ1812A150KBEAT4X | 15pF 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1812 (4532 Metric) 0.183" L x 0.126" W (4.65mm x 3.20mm) | VJ1812A150KBEAT4X.pdf | |
| T86C155M050EBAS | 1.5µF Molded Tantalum Capacitors 50V 2312 (6032 Metric) 5 Ohm 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm) | T86C155M050EBAS.pdf | |
| MSMCG48CA | TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO215AB | MSMCG48CA.pdf | |
| SIT9120AI-1D2-33E150.00000Y | OSC XO 3.3V 150MHZ OE | SIT9120AI-1D2-33E150.00000Y.pdf | |
| MB91248ZPFV-GS-507E1 | FR60Lite RISC FR MB91245 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 256KB (256K x 8) Mask ROM 144-LQFP (20x20) | MB91248ZPFV-GS-507E1.pdf | |
| CXM-18-65-80-36-AA00-F2-3 | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) CXM-18 White, Cool Square | CXM-18-65-80-36-AA00-F2-3.pdf | |
| VI-B7P-IW-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W | VI-B7P-IW-F2.pdf | |
| V24A12T500B2 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W | V24A12T500B2.pdf | |
| CTVP00RW-11-35HD | 13 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | CTVP00RW-11-35HD.pdf | |
| 2589940-13 | Circular Connector | 2589940-13.pdf | |
| 0399200303 | 3 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.591" (15.00mm) Through Hole | 0399200303.pdf | |
| RCS04022K00JNED | RES SMD 2K OHM 5% 1/5W 0402 | RCS04022K00JNED.pdf | |
| RG1608P-153-B-T1 | RES SMD 15K OHM 0.1% 1/10W 0603 | RG1608P-153-B-T1.pdf |