| Manufacturer Part Number: | ERJ-6ENF2371V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 79010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.37K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6ENF2371V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6ENF2371V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.37k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6ENF2371V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6ENF2371V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6ENF2371V is new and unused, you can buy ERJ-6ENF2371V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6ENF2371V.
| S1008R-331J | 330nH Shielded Inductor 865mA 150 mOhm Max 1008 (2520 Metric) | S1008R-331J.pdf | |
| PIC16F877-04E/PQ | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 14KB (8K x 14) FLASH 44-MQFP (10x10) | PIC16F877-04E/PQ.pdf | |
| 74ABT16374BDGG,112 | IC D-TYPE POS TRG DUAL 48TSSOP | 74ABT16374BDGG,112.pdf | |
| RP10-2415SE/N/M1 | CONV DC/DC 10W 18-36VIN 15VOUT | RP10-2415SE/N/M1.pdf | |
| VS1-B8-B3-00-521-CE | VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY | VS1-B8-B3-00-521-CE.pdf | |
| RT0805BRD07422RL | RES SMD 422 OHM 0.1% 1/8W 0805 | RT0805BRD07422RL.pdf | |
| RC0402DR-07107RL | RES SMD 107 OHM 0.5% 1/16W 0402 | RC0402DR-07107RL.pdf | |
| RE0603DRE07330KL | RES SMD 330K OHM 0.5% 1/10W 0603 | RE0603DRE07330KL.pdf | |
| PT06J-8-4P | 4 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | PT06J-8-4P.pdf | |
| PLT1206Z5361LBTS | RES SMD 5.36KOHM 0.01% 0.4W 1206 | PLT1206Z5361LBTS.pdf | |
| CRCW12066R20JNEAIF | RES SMD 6.2 OHM 5% 1/4W 1206 | CRCW12066R20JNEAIF.pdf | |
| CFR-25JB-52-150R | RES 150 OHM 1/4W 5% AXIAL | CFR-25JB-52-150R.pdf | |
| RN50C3433FB14 | RES 343K OHM 1/20W 1% AXIAL | RN50C3433FB14.pdf |