| Manufacturer Part Number: | ERJ-6ENF2261V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 89010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.26K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6ENF2261V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6ENF2261V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.26k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6ENF2261V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6ENF2261V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6ENF2261V is new and unused, you can buy ERJ-6ENF2261V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6ENF2261V.
| SR301C184KAA | 0.18µF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm) | SR301C184KAA.pdf | |
| LMLK1-1RLS4-28968-7 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | LMLK1-1RLS4-28968-7.pdf | |
| LFEC3E-5TN100C | IC FPGA 67 I/O 100TQFP | LFEC3E-5TN100C.pdf | |
| DSPIC33EP256MC204-I/TL | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 70 MIPs 256KB (85.5K x 24) FLASH 44-VTLA (6x6) | DSPIC33EP256MC204-I/TL.pdf | |
| VE-J2M-CX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W | VE-J2M-CX-F2.pdf | |
| AQY284EHAZ | Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) 4-SMD (0.300", 7.62mm) | AQY284EHAZ.pdf | |
| CA3102R22-2PYF80 | 3 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | CA3102R22-2PYF80.pdf | |
| MS3126E24-61SWF0 | 61 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) | MS3126E24-61SWF0.pdf | |
| 09665146502 | 50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole Press-Fit | 09665146502.pdf | |
| 1756830000 | 12 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.138" (3.50mm) Vertical Through Hole | 1756830000.pdf | |
| 9T08052A4873CAHFT | RES SMD 487K OHM 0.25% 1/8W 0805 | 9T08052A4873CAHFT.pdf |