| Manufacturer Part Number: | ERJ-6ENF2153V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 74010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 215K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6ENF2153V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6ENF2153V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 215k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6ENF2153V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6ENF2153V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6ENF2153V is new and unused, you can buy ERJ-6ENF2153V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6ENF2153V.
| C901U300JYSDAAWL20 | 30pF 400VAC Ceramic Capacitor SL Radial, Disc 0.276" Dia (7.00mm) | C901U300JYSDAAWL20.pdf | |
| MXSMCGLCE17AE3 | TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO215AB | MXSMCGLCE17AE3.pdf | |
| IRFL9014TRPBF | MOSFET P-CH 60V 1.8A SOT223 | IRFL9014TRPBF.pdf | |
| SI5404BDC-T1-E3 | MOSFET N-CH 20V 5.4A 1206-8 | SI5404BDC-T1-E3.pdf | |
| MAX128BEAI+ | Data Acquisition System (DAS), ADC 12 bit 8k I²C, Serial 28-SSOP | MAX128BEAI+.pdf | |
| TL431CCT | Shunt Voltage Reference IC 36V ±2.21% 100mA 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 | TL431CCT.pdf | |
| SC08-12SURKWA | Character LED Display Module Red 7-Segment 1 Character Common Cathode 1.95V 20mA 1.091" H x 0.787" W x 0.331" D (27.70mm x 20.00mm x 8.40mm) 16-DIP (0.600", 15.24mm), 13 Leads | SC08-12SURKWA.pdf | |
| VI-J6M-MY-S | CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W | VI-J6M-MY-S.pdf | |
| 1602501 | 19 (16 + 3 Power) Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder | 1602501.pdf | |
| 4302.2002 | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Snap-In | 4302.2002.pdf | |
| PAP-13V-S | 13 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Natural 0.079" (2.00mm) | PAP-13V-S.pdf | |
| 0399401608 | 8 Position Terminal Block Plug, Barrier Strip 0.200" (5.08mm) 90° Free Hanging (In-Line) | 0399401608.pdf |