| Manufacturer Part Number: | ERJ-6ENF2002V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 434010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 20K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6ENF2002V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6ENF2002V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 20k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6ENF2002V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6ENF2002V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6ENF2002V is new and unused, you can buy ERJ-6ENF2002V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6ENF2002V.
| ASTMHTD-24.576MHZ-XR-E-T3 | 24.576MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.63 V Enable/Disable | ASTMHTD-24.576MHZ-XR-E-T3.pdf | |
| 8N4DV85LC-0007CDI8 | VCXO IC 622.08MHz, 666.5143MHz 6-CLCC | 8N4DV85LC-0007CDI8.pdf | |
| MT29F64G08CBCABH1-12Z:A | IC FLASH 64GBIT | MT29F64G08CBCABH1-12Z:A.pdf | |
| ISL91106IIQ-EVZ | ISL91106 - DC/DC, Step Up or Down 1, Non-Isolated Outputs Evaluation Board | ISL91106IIQ-EVZ.pdf | |
| ACC18DRMN-S328 | CONN EDGECARD 36POS .100" | ACC18DRMN-S328.pdf | |
| GTS08AF18-1P | GT 10C 10#16 PIN PLUG RTANG | GTS08AF18-1P.pdf | |
| PXA911/07/P | 7 Position Circular Connector Plug, Male Pins Screw Nickel | PXA911/07/P.pdf | |
| TVP00RK-11-19S-S15AD | 19 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | TVP00RK-11-19S-S15AD.pdf | |
| DTS24W17-99BE | 23 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut Shielded | DTS24W17-99BE.pdf | |
| 1056703-1 | Adapter Coaxial Connector SMP Jack, Female Socket To SMP Jack, Female Socket 50 Ohm | 1056703-1.pdf | |
| ERM8-030-02.0-S-DV-K-TR | 60 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold | ERM8-030-02.0-S-DV-K-TR.pdf | |
| 0395377813 | 13 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 270° Free Hanging (In-Line) | 0395377813.pdf | |
| SM4124FT309R | RES SMD 309 OHM 1% 2W 4124 | SM4124FT309R.pdf | |
| RG1608V-2550-B-T5 | RES SMD 255 OHM 0.1% 1/10W 0603 | RG1608V-2550-B-T5.pdf |