| Manufacturer Part Number: | ERJ-6ENF18R7V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 89611 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 18.7 OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6ENF18R7V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6ENF18R7V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 18.7 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6ENF18R7V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6ENF18R7V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6ENF18R7V is new and unused, you can buy ERJ-6ENF18R7V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6ENF18R7V.
| UQCL2A200JAT2A\500 | 20pF 200V Ceramic Capacitor A 0402 (1005 Metric) 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) | UQCL2A200JAT2A\500.pdf | |
| TE050120WF20236BJ1 | 2000pF 12000V (12kV) Ceramic Capacitor Nonstandard, Tabbed | TE050120WF20236BJ1.pdf | |
| 307-036-500-202 | CONN CARDEDGE 36POS .156 X .200 | 307-036-500-202.pdf | |
| SIT3808AI-D2-33NH-18.432000Y | OSC XO 3.3V 18.432MHZ NC | SIT3808AI-D2-33NH-18.432000Y.pdf | |
| 7006S45J8 | IC SRAM 128KBIT 45NS 68PLCC | 7006S45J8.pdf | |
| LTC3554EUD-2#TRPBF | Handheld/Mobile Devices PMIC 20-QFN (3x3) | LTC3554EUD-2#TRPBF.pdf | |
| HCPL-5400#100 | Logic Output Optoisolator 40Mbps Tri-State 1500VDC 1 Channel 500V/µs CMTI 8-DIP Butt Joint | HCPL-5400#100.pdf | |
| XTEHVW-Q0-0000-00000H8F8 | LED Lighting XLamp® XT-E HVW White, Warm 2850K 48V 22mA 115° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XTEHVW-Q0-0000-00000H8F8.pdf | |
| TV06RL-25-4HC-LC | TV 143C 48#20 8#16 PIN PLUG | TV06RL-25-4HC-LC.pdf | |
| FRCIR06R36A-48PF80T108VO | FRCIR 48C 48#16 PIN PLUG | FRCIR06R36A-48PF80T108VO.pdf | |
| OSTVY180100 | 18 Position Wire to Board Terminal Block 45° (135°) Angle with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | OSTVY180100.pdf | |
| M55342K03B2K00RT0V | RES SMD 2K OHM 5% 1/5W 1005 | M55342K03B2K00RT0V.pdf | |
| CRA04P0831K10JTD | RES ARRAY 4 RES 1.1K OHM 0804 | CRA04P0831K10JTD.pdf |