| Manufacturer Part Number: | ERJ-6ENF1820V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 97585 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 182 OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6ENF1820V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6ENF1820V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 182 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6ENF1820V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6ENF1820V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6ENF1820V is new and unused, you can buy ERJ-6ENF1820V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6ENF1820V.
| AQ147M220KAJME\500 | 22pF 500V Ceramic Capacitor M 1111 (2828 Metric) 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm) | AQ147M220KAJME\500.pdf | |
| IEGF6-34794-15-V | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | IEGF6-34794-15-V.pdf | |
| 0476301011 | HDMI Receptacle Connector 19 Position Board Cutout, Surface Mount, Right Angle | 0476301011.pdf | |
| IS43TR85120AL-125KBLI-TR | IC DDR3 4G 1600MT/S 78BGA | IS43TR85120AL-125KBLI-TR.pdf | |
| IXDN609SI | IC GATE DVR 9A NON-INV 8-SOIC | IXDN609SI.pdf | |
| MI-J7M-IZ-F4 | CONVERT DC/DC 165VIN 10VOUT 25W | MI-J7M-IZ-F4.pdf | |
| CRGH0603F56K2 | RES SMD 56.2K OHM 1% 1/5W 0603 | CRGH0603F56K2.pdf | |
| CA3101E20-27SBF80 | 14 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | CA3101E20-27SBF80.pdf | |
| TVS06RF-J29HN-LC | TV 29C 29#16 PIN PLUG | TVS06RF-J29HN-LC.pdf | |
| T110KIT1004WB | 100 Pair Modular Wiring Block Connector Legs 110 Punch Down | T110KIT1004WB.pdf | |
| 4320.0015 | Power Entry Connector | 4320.0015.pdf | |
| 91601-414ALF | 14 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector Tin 0.100" (2.54mm) Surface Mount | 91601-414ALF.pdf | |
| 1-794631-2 | 12 Positions Header, Shrouded Connector 0.118" (3.00mm) Through Hole Gold | 1-794631-2.pdf | |
| RT0805CRC07953RL | RES SMD 953 OHM 0.25% 1/8W 0805 | RT0805CRC07953RL.pdf |