| Manufacturer Part Number: | ERJ-6ENF1624V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.62M OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6ENF1624V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6ENF1624V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.62M | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6ENF1624V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6ENF1624V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6ENF1624V is new and unused, you can buy ERJ-6ENF1624V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6ENF1624V.
| 1825AC103KAT1A | 10000pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 1825 (4564 Metric) 0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm) | 1825AC103KAT1A.pdf | |
| MA101A151MAA-BULK | 150pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Axial 0.090" Dia x 0.160" L (2.29mm x 4.07mm) | MA101A151MAA-BULK.pdf | |
| 10119130-D0C-40DLF | XCEDE HD LEFT 2W 6PVH 6COL WK | 10119130-D0C-40DLF.pdf | |
| 591FA-DDG | 525MHz ~ 810MHz LVDS XO (Standard) Programmable Oscillator Surface Mount 2.5V 100mA Enable/Disable | 591FA-DDG.pdf | |
| PI49FCT805BTQE | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 80MHz 20-SSOP (0.154", 3.90mm Width) | PI49FCT805BTQE.pdf | |
| RL0805JR-070R075L | RES SMD 0.075 OHM 5% 1/8W 0805 | RL0805JR-070R075L.pdf | |
| GTC030-18-6S | GT 1C 1#4 SKT RECP WALL | GTC030-18-6S.pdf | |
| C146 10A064 000 2 | Male Insert without Contacts Gray 64+Ground Position Crimp | C146 10A064 000 2.pdf | |
| 87916-236HLF | 36 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 87916-236HLF.pdf | |
| A30531003L5 | 10 Circuit 0.437" (11.10mm) Barrier Block Connector, Screws | A30531003L5.pdf | |
| CRGH2512J12K | RES SMD 12K OHM 5% 2W 2512 | CRGH2512J12K.pdf | |
| RG3216N-2000-B-T5 | RES SMD 200 OHM 0.1% 1/4W 1206 | RG3216N-2000-B-T5.pdf |