| Manufacturer Part Number: | ERJ-6ENF1600V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 44010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 160 OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6ENF1600V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6ENF1600V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 160 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6ENF1600V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6ENF1600V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6ENF1600V is new and unused, you can buy ERJ-6ENF1600V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6ENF1600V.
| C2012X7R1C335K125AB | 3.3µF 16V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012X7R1C335K125AB.pdf | |
| K121M15X7RH5TH5 | 120pF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | K121M15X7RH5TH5.pdf | |
| CDR33BP132BJZRAT | 1300pF 100V Ceramic Capacitor BP 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | CDR33BP132BJZRAT.pdf | |
| 13008-061KESZ | 68µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35V 2924 (7360 Metric) 100 mOhm 0.299" L x 0.236" W (7.60mm x 6.00mm) | 13008-061KESZ.pdf | |
| M39003/01-2927 | 0.1µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 100V Axial 0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm) | M39003/01-2927.pdf | |
| 10113947-H0C-20DLF | XCEDE LEFT 2PVH 6COL WK | 10113947-H0C-20DLF.pdf | |
| 7V25000008 | 25MHz ±30ppm Crystal 18pF -20°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 7V25000008.pdf | |
| DSC1121BM5-030.0000T | 30MHz CMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.6 V 35mA Enable/Disable | DSC1121BM5-030.0000T.pdf | |
| CNX714C600FVW | LED Panel Indicator Blue 5 V ~ 28 V 30mA Round with Domed Top Wire Leads - 6" (152.40mm) | CNX714C600FVW.pdf | |
| RAC40-0512TB | 40W AC/DC CONV A 3KV | RAC40-0512TB.pdf | |
| VI-2NM-IV-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W | VI-2NM-IV-F2.pdf | |
| MCTC4850JHB | Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck | MCTC4850JHB.pdf | |
| D38999/26WA98SB-LC | 3 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | D38999/26WA98SB-LC.pdf | |
| RP73D2B3K16BTDF | RES SMD 3.16K OHM 0.1% 1/4W 1206 | RP73D2B3K16BTDF.pdf |