| Manufacturer Part Number: | ERJ-6ENF15R0V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 139010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 15 OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6ENF15R0V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6ENF15R0V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 15 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6ENF15R0V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6ENF15R0V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6ENF15R0V is new and unused, you can buy ERJ-6ENF15R0V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6ENF15R0V.
| UCZ1E330MCL1GS | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1.6 Ohm 1000 Hrs @ 125°C | UCZ1E330MCL1GS.pdf | |
| JTM-1-1REC4-31726-51 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | JTM-1-1REC4-31726-51.pdf | |
| 50009-1300C | 4R VER HDR PF 0GP | 50009-1300C.pdf | |
| 4922-05K | 2.2µH Unshielded Wirewound Inductor 3.7A 29 mOhm Max 2-SMD | 4922-05K.pdf | |
| IXDN409PI | IC MOSFET DRVR 9A LOSIDE 8-DIP | IXDN409PI.pdf | |
| SM-42TW100 | 10 Ohm 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 11 Turn Top Adjustment | SM-42TW100.pdf | |
| V110C5T75B2 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W | V110C5T75B2.pdf | |
| VI-J42-MX-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W | VI-J42-MX-B1.pdf | |
| ATBATTERY-CASE-4AAA | - Battery Holder Kit | ATBATTERY-CASE-4AAA.pdf | |
| TVP00DZ-11-35PA | 13 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TVP00DZ-11-35PA.pdf | |
| CN0967C12G03S9-200 | 3 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | CN0967C12G03S9-200.pdf | |
| 1938-0-00-15-00-00-03-0 | PC Pin Terminal Connector Through Hole Gold 0.020" (0.51mm) Dia | 1938-0-00-15-00-00-03-0.pdf |