| Manufacturer Part Number: | ERJ-6ENF1583V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 24010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 158K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6ENF1583V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6ENF1583V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 158k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6ENF1583V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6ENF1583V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6ENF1583V is new and unused, you can buy ERJ-6ENF1583V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6ENF1583V.
| P6KE220CA-E3/54 | TVS DIODE 185VWM 328VC DO204AC | P6KE220CA-E3/54.pdf | |
| 6646470-1 | CONN SKT STR COMPL FLATPAQ | 6646470-1.pdf | |
| SIT1602BC-13-33S-50.000000G | 50MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 3.3V 4.5mA Standby (Power Down) | SIT1602BC-13-33S-50.000000G.pdf | |
| DR1050-270-R | 27µH Shielded Wirewound Inductor 2.82A 53.3 mOhm Max Nonstandard | DR1050-270-R.pdf | |
| CY28RS400ZXC | IC CLK GEN CPU 266MHZ 2CIRC | CY28RS400ZXC.pdf | |
| SLB-24VR3F | Red LED Indication - Discrete 2V Radial | SLB-24VR3F.pdf | |
| DS1863K | DS1863 - Telecom, Passive Optical Network (PON) Evaluation Board | DS1863K.pdf | |
| KTR18EZPF27R0 | RES SMD 27 OHM 1% 1/4W 1206 | KTR18EZPF27R0.pdf | |
| RT1206FRE0711R3L | RES SMD 11.3 OHM 1% 1/4W 1206 | RT1206FRE0711R3L.pdf | |
| AMC70DTMN-S273 | CONN EDGECARD 140POS .100" | AMC70DTMN-S273.pdf | |
| MS24264R20T39SN | 39 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | MS24264R20T39SN.pdf | |
| TVPS00RF-17-26SB-LC | TV 26C 26#20 SKT RECP | TVPS00RF-17-26SB-LC.pdf | |
| CMF651K0000FKR670 | RES 1K OHM 1.5W 1% AXIAL | CMF651K0000FKR670.pdf |