| Manufacturer Part Number: | ERJ-6ENF1472V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 59010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 14.7K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6ENF1472V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6ENF1472V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 14.7k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6ENF1472V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6ENF1472V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6ENF1472V is new and unused, you can buy ERJ-6ENF1472V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6ENF1472V.
| B43505C5227M60 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 620 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505C5227M60.pdf | |
| 1.5SMC20CAHE3/9AT | TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC DO214AB | 1.5SMC20CAHE3/9AT.pdf | |
| KC3225K2.04800C1GE00 | 2.048MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 1.8V, 2.5V, 3.3V 3.5mA Standby (Power Down) | KC3225K2.04800C1GE00.pdf | |
| SMZJ3796B-E3/52 | Zener Diode 20V 1.5W ±5% Surface Mount DO-214AA (SMBJ) | SMZJ3796B-E3/52.pdf | |
| 8N4DV85KC-0116CDI8 | VCXO IC 70.656MHz, 35.328MHz 6-CLCC | 8N4DV85KC-0116CDI8.pdf | |
| CY8C20767-24FDXCT | IC CAPSENCE 32K FLASH 30WLCSP | CY8C20767-24FDXCT.pdf | |
| AAT3218IJS-1.2-T1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 150mA 8-SC70JW | AAT3218IJS-1.2-T1.pdf | |
| 7012PDX | RELAY TIME DELAY | 7012PDX.pdf | |
| KTR03EZPF6042 | RES SMD 60.4K OHM 1% 1/10W 0603 | KTR03EZPF6042.pdf | |
| CA3108E28-11PBF80 | 22 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Silver | CA3108E28-11PBF80.pdf | |
| DTS20F13-35BC | 22 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange Shielded | DTS20F13-35BC.pdf | |
| 10085901-35115ELF | 35 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle | 10085901-35115ELF.pdf | |
| 1-173630-2 | 070 REC CONTACT GOLD PLATED | 1-173630-2.pdf | |
| T38327-17-0 | 17 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, | T38327-17-0.pdf | |
| CRCW060376K8FKTC | RES SMD 76.8K OHM 1% 1/10W 0603 | CRCW060376K8FKTC.pdf |