| Manufacturer Part Number: | ERJ-6ENF1370V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 44010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 137 OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6ENF1370V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6ENF1370V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 137 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6ENF1370V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6ENF1370V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6ENF1370V is new and unused, you can buy ERJ-6ENF1370V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6ENF1370V.
| SMCG5.0CA-E3/57T | TVS DIODE 5VWM 9.2VC SMC | SMCG5.0CA-E3/57T.pdf | |
| MIC94050YM4-TR | MOSFET P-CH 6V 1.8A SOT-143 | MIC94050YM4-TR.pdf | |
| S1210-391F | 390nH Shielded Inductor 692mA 400 mOhm Max 1210 (3225 Metric) | S1210-391F.pdf | |
| CF453215-R47K | 470nH Shielded Multilayer Inductor 545mA 320 mOhm Max 1812 (4532 Metric) | CF453215-R47K.pdf | |
| 72235LB25TF | IC FIFO 2048X18 SYNC 25NS 64TQFP | 72235LB25TF.pdf | |
| NL177C2R | Neon Panel Indicator Red Diffused 105 V ~ 130 V 20mA Round with Flat Top, 14.60mm Quick Connect - 0.250" (6.3mm) | NL177C2R.pdf | |
| CR1206-FX-2701ELF | RES SMD 2.7K OHM 1% 1/4W 1206 | CR1206-FX-2701ELF.pdf | |
| TV07RW-11-4SA | 4 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | TV07RW-11-4SA.pdf | |
| 310-13-132-41-001000 | 32 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 310-13-132-41-001000.pdf | |
| 0918139011 | 11 Position Rectangular Housing Connector Receptacle White 0.200" (5.08mm) | 0918139011.pdf | |
| 0522660147 | DEKAFIX GW 5 MARKED 147 50/CD | 0522660147.pdf | |
| 1-284516-1 | 11 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) Vertical Through Hole | 1-284516-1.pdf | |
| YP09215000J0G | 9 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.150" (3.81mm) Through Hole | YP09215000J0G.pdf |