| Manufacturer Part Number: | ERJ-6ENF1243V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 69010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 124K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6ENF1243V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6ENF1243V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 124k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6ENF1243V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6ENF1243V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6ENF1243V is new and unused, you can buy ERJ-6ENF1243V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6ENF1243V.
| 2EX181K5 | 180pF 5000V (5kV) Ceramic Capacitor X7R Radial 0.400" L x 0.276" W (10.20mm x 7.00mm) | 2EX181K5.pdf | |
| MKP383243140JF02W0 | 4300pF Film Capacitor 500V 1400V (1.4kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm) | MKP383243140JF02W0.pdf | |
| 1N4759PE3/TR12 | Zener Diode 62V 1W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4759PE3/TR12.pdf | |
| MB89636RPF-G-1384-BNDE1 | F²MC-8L F²MC-8L MB89630R Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 24KB (24K x 8) Mask ROM 64-PQFP (20x14) | MB89636RPF-G-1384-BNDE1.pdf | |
| ADM1811-10AKS-RL7 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SC-70-3 | ADM1811-10AKS-RL7.pdf | |
| H-131C-1-160 | LED HOLDER RA 3MM 2LD NYL BK | H-131C-1-160.pdf | |
| VI-B5V-CY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W | VI-B5V-CY-B1.pdf | |
| CTVS07RF-25-11SC | 11 (2 + 9 Power) Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | CTVS07RF-25-11SC.pdf | |
| 10-87311-4P | 2 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | 10-87311-4P.pdf | |
| 8AB36-2220-LJ-PR | MINI SERIAL ATTCH SCSI CONN INT | 8AB36-2220-LJ-PR.pdf | |
| 2802387 | CONN PLUG TERM BLOCK 2POS | 2802387.pdf | |
| OSTTS16515D | 16 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 270° Free Hanging (In-Line) | OSTTS16515D.pdf | |
| CRCW080557K6FKEB | RES SMD 57.6K OHM 1% 1/8W 0805 | CRCW080557K6FKEB.pdf | |
| MBA02040C3168FCT00 | RES 3.16 OHM 0.4W 1% AXIAL | MBA02040C3168FCT00.pdf |