| Manufacturer Part Number: | ERJ-6DSJR18V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.18 OHM 5% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6DSJR18V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6DSJR18V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.18 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±150ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6DSJR18V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6DSJR18V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6DSJR18V is new and unused, you can buy ERJ-6DSJR18V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6DSJR18V.
| 383LX122M350A082 | 1200µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 3000 Hrs @ 105°C | 383LX122M350A082.pdf | |
| B32529C6392K289 | 3900pF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial | B32529C6392K289.pdf | |
| M39003/01-2520H | 1.5µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 20V Axial 0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm) | M39003/01-2520H.pdf | |
| MCP621T-E/MNY | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-TDFN (2x3) | MCP621T-E/MNY.pdf | |
| LTC3851IMSE-1#PBF | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 16-MSOP-EP | LTC3851IMSE-1#PBF.pdf | |
| LT3008ITS8#TRPBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 0.6 V ~ 44.5 V 20mA TSOT-23-8 | LT3008ITS8#TRPBF.pdf | |
| RJ13SR505 | 5M Ohm 0.75W, 3/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1 Turn Side Adjustment | RJ13SR505.pdf | |
| VI-J0Y-IZ-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W | VI-J0Y-IZ-F4.pdf | |
| IVS1-3Q-2Q-1F-4LL0-30-A | IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY | IVS1-3Q-2Q-1F-4LL0-30-A.pdf | |
| GTC030CFZ22-14S | GT 19C 19#16 SKT RECP WALL | GTC030CFZ22-14S.pdf | |
| 796276-2 | 16 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Free Hanging (In-Line) | 796276-2.pdf | |
| CTV07RW-21-35JC-LC | CTV 79C 79#22D SKT J/N RECP | CTV07RW-21-35JC-LC.pdf | |
| MS3470L18-32B | 32 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange | MS3470L18-32B.pdf | |
| 91615-317ALF | 34 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector Gold 0.100" (2.54mm) Surface Mount | 91615-317ALF.pdf |