| Manufacturer Part Number: | ERJ-6DQJR36V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.36 OHM 5% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6DQJR36V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6DQJR36V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.36 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6DQJR36V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6DQJR36V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6DQJR36V is new and unused, you can buy ERJ-6DQJR36V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6DQJR36V.
| C941U332MUVDCA7317 | 3300pF 400VAC Ceramic Capacitor Y5V (F) Radial, Disc 0.433" Dia (11.00mm) | C941U332MUVDCA7317.pdf | |
| MIL1331-104K | 100µH Shielded Wirewound Inductor 51mA 16.8 Ohm Max Nonstandard | MIL1331-104K.pdf | |
| CS3013-FSZR | Instrumentation Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | CS3013-FSZR.pdf | |
| BQ2014SN-D120G4 | Battery Battery Monitor IC Multi-Chemistry 16-SOIC | BQ2014SN-D120G4.pdf | |
| MI-J5V-MA-S | DC/DC CONVERTER 5.8V 10W | MI-J5V-MA-S.pdf | |
| TMDS570LS12HDK | TMS570LS Hercules™ MCU 32-Bit ARM® Cortex®-R4F Embedded Evaluation Board | TMDS570LS12HDK.pdf | |
| 4-1755142-7 | RELAY TIME DELAY | 4-1755142-7.pdf | |
| RC1608J471CS | RES SMD 470 OHM 5% 1/10W 0603 | RC1608J471CS.pdf | |
| GTC01F20-15S | GT 7C 7#12 SKT RECP LINE | GTC01F20-15S.pdf | |
| GTC06F28-21SX-LC | GT 37C 37#16 SKT PLUG | GTC06F28-21SX-LC.pdf | |
| TVS06RK-25-37A | TV 39C 39#16 PIN PLUG | TVS06RK-25-37A.pdf | |
| SFH11-PBPC-D06-RA-BK | 12 Position Header Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | SFH11-PBPC-D06-RA-BK.pdf | |
| AT1206DRD0728RL | RES SMD 28 OHM 0.5% 1/4W 1206 | AT1206DRD0728RL.pdf | |
| CFM12JA1K20 | RES 1.2K OHM 1/2W 5% CF MINI | CFM12JA1K20.pdf |