| Manufacturer Part Number: | ERJ-3BQJR56V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.56 OHM 5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-3BQJR56V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-3BQJR56V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.56 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±300ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-3BQJR56V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-3BQJR56V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-3BQJR56V is new and unused, you can buy ERJ-3BQJR56V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-3BQJR56V.
| GQM1885C2A1R0CB01D | 1pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GQM1885C2A1R0CB01D.pdf | |
| ECA44DRYI | CONN EDGECARD 88POS .125" | ECA44DRYI.pdf | |
| HM11-61301LF | 370nH Unshielded Wirewound Inductor 20A 0.9 mOhm Max Radial | HM11-61301LF.pdf | |
| EP3SL70F780C2N | IC FPGA 488 I/O 780FBGA | EP3SL70F780C2N.pdf | |
| IS63LV1024L-10KLI-TR | IC SRAM 1MBIT 10NS 32SOJ | IS63LV1024L-10KLI-TR.pdf | |
| IH1205D | DC/DC CONVERTER +/-5V 2W | IH1205D.pdf | |
| VI-BV0-IY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W | VI-BV0-IY-B1.pdf | |
| ERJ-14RQJ1R8U | RES SMD 1.8 OHM 5% 1/4W 1210 | ERJ-14RQJ1R8U.pdf | |
| AA0201FR-07953RL | RES SMD 953 OHM 1% 1/20W 0201 | AA0201FR-07953RL.pdf | |
| TVS07RF-17-99S | 23 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | TVS07RF-17-99S.pdf | |
| 1619534 | 6 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Gold | 1619534.pdf | |
| 850-80-017-10-001101 | 17 Positions Header, Unshrouded Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole Tin | 850-80-017-10-001101.pdf | |
| 546-83-365-14-000147 | CONN SOCKET PGA 365POS GOLD | 546-83-365-14-000147.pdf | |
| MCU08050D2032BP500 | RES SMD 20.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 | MCU08050D2032BP500.pdf |