| Manufacturer Part Number: | ERJ-3BQJR27V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.27 OHM 5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-3BQJR27V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-3BQJR27V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.27 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±300ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-3BQJR27V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-3BQJR27V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-3BQJR27V is new and unused, you can buy ERJ-3BQJR27V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-3BQJR27V.
| VJ0805D331JLCAJ | 330pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D331JLCAJ.pdf | |
| 74ACTQ533MTCX | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-TSSOP | 74ACTQ533MTCX.pdf | |
| SN74AVC4T245PWTG4 | Voltage Level Translator Bidirectional 2 Circuit 2 Channel 380Mbps 16-TSSOP | SN74AVC4T245PWTG4.pdf | |
| S-80831CLNB-B6QT2G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-82AB | S-80831CLNB-B6QT2G.pdf | |
| 6N136W | Optoisolator Transistor with Base Output 2500Vrms 1 Channel 8-DIP | 6N136W.pdf | |
| GU2W | LED Lighting COBs, Engines, Modules LED Engine - White, Warm Round, Plug and Play | GU2W.pdf | |
| XQEAWT-00-0000-00000HCE7 | LED Lighting XLamp® XQ-E White, Warm 3000K 2.9V 350mA 110° 0606 (1616 Metric) | XQEAWT-00-0000-00000HCE7.pdf | |
| 97-3106B36-15SY-940 | AB 35C 35#16 SKT PLUG | 97-3106B36-15SY-940.pdf | |
| 951426-2011609-AR-TP | 26 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount | 951426-2011609-AR-TP.pdf | |
| 53408-2 | Ring Terminal Connector 8 Stud Circular 16-22 AWG Crimp | 53408-2.pdf | |
| TNPU120611K0BZEN00 | RES SMD 11K OHM 0.1% 1/4W 1206 | TNPU120611K0BZEN00.pdf | |
| CP00051K600JE663 | RES 1.6K OHM 5W 5% AXIAL | CP00051K600JE663.pdf |