| Manufacturer Part Number: | ERJ-3BQJ8R2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 8.2 OHM 5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-3BQJ8R2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-3BQJ8R2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 8.2 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-3BQJ8R2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-3BQJ8R2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-3BQJ8R2V is new and unused, you can buy ERJ-3BQJ8R2V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-3BQJ8R2V.
| K101K10C0GH5UH5 | 100pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm) | K101K10C0GH5UH5.pdf | |
| GQM1555C2D4R8CB01D | 4.8pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GQM1555C2D4R8CB01D.pdf | |
| M39003/01-5638 | 47µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 20V Axial 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm) | M39003/01-5638.pdf | |
| 501HBF-ACAG | 32kHz ~ 100MHz LVCMOS CMEMS® Programmable Oscillator Surface Mount 1.7 V ~ 3.6 V 8.9mA Enable/Disable | 501HBF-ACAG.pdf | |
| 4554-6R8M | 6.8µH Unshielded Inductor 3.7A 35 mOhm Max Radial | 4554-6R8M.pdf | |
| DS1251Y-70 | Real Time Clock (RTC) IC Phantom Time Chip 512KB Parallel 32-DIP Module (0.600", 15.24mm) | DS1251Y-70.pdf | |
| ICL3241ECB | 3/5 Transceiver Full RS232 28-SOIC W | ICL3241ECB.pdf | |
| LM2904DE4 | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | LM2904DE4.pdf | |
| TSM104WIPWG4 | General Purpose Amplifier 4 Circuit 16-TSSOP | TSM104WIPWG4.pdf | |
| VE-JWF-EZ-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W | VE-JWF-EZ-F1.pdf | |
| HC4ED-H-DC12V | General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) Socketable | HC4ED-H-DC12V.pdf | |
| HSM18DSAN | CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD | HSM18DSAN.pdf | |
| CA3106E32-A10SX | 54 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Silver | CA3106E32-A10SX.pdf | |
| FH19S-50S-0.5SH(51) | 50 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle | FH19S-50S-0.5SH(51).pdf | |
| 4-103322-0-28 | 56 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin-Lead | 4-103322-0-28.pdf |