| Manufacturer Part Number: | ERJ-3BQJ5R6V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 5.6 OHM 5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-3BQJ5R6V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-3BQJ5R6V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 5.6 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-3BQJ5R6V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-3BQJ5R6V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-3BQJ5R6V is new and unused, you can buy ERJ-3BQJ5R6V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-3BQJ5R6V.
| ESW337M050AH4EA | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 90 mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C | ESW337M050AH4EA.pdf | |
| URZ1C220MDD1TD | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ1C220MDD1TD.pdf | |
| T86D336M016EBSL | 33µF Molded Tantalum Capacitors 16V 2917 (7343 Metric) 350 mOhm 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | T86D336M016EBSL.pdf | |
| B88069X6241T902 | GDT 90V 20% 2.5KA SURFACE MOUNT | B88069X6241T902.pdf | |
| MF-RHT200-2 | FUSE PTC RESETTABLE | MF-RHT200-2.pdf | |
| ABM11AIG-27.120MHZ-J4Z-T3 | 27.12MHz ±30ppm Crystal 10pF 100 Ohm -40°C ~ 105°C AEC-Q200 Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | ABM11AIG-27.120MHZ-J4Z-T3.pdf | |
| IRFPE50PBF | MOSFET N-CH 800V 7.8A TO-247AC | IRFPE50PBF.pdf | |
| 4922R-35H | 680µH Unshielded Wirewound Inductor 300mA 4.31 Ohm Max 2-SMD | 4922R-35H.pdf | |
| ICE40LM4K-SWG25TR50 | IC FPGA 18 I/O 25WLCSP | ICE40LM4K-SWG25TR50.pdf | |
| SLB9660XT12FW440XUMA2 | IC TPM 28TSSOP | SLB9660XT12FW440XUMA2.pdf | |
| VFB400W-Q48-S5N | DC/DC CONVERTER 5V 400W DIP | VFB400W-Q48-S5N.pdf | |
| AFD56-22-55SW-6117 | 55 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | AFD56-22-55SW-6117.pdf | |
| RNCF0603DKC30K1 | RES SMD 30.1KOHM 0.5% 1/10W 0603 | RNCF0603DKC30K1.pdf | |
| D55342E07B158BRT5 | RES SMD 158K OHM 0.1% 1/4W 1206 | D55342E07B158BRT5.pdf | |
| H4P33RFCA | RES 33.0 OHM 1W 1% AXIAL | H4P33RFCA.pdf |