| Manufacturer Part Number: | ERJ-3BQJ2R4V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.4 OHM 5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-3BQJ2R4V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-3BQJ2R4V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.4 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-3BQJ2R4V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-3BQJ2R4V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-3BQJ2R4V is new and unused, you can buy ERJ-3BQJ2R4V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-3BQJ2R4V.
| B43305A9108M60 | 1000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 140 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305A9108M60.pdf | |
| C4532X7R2E334K230KA | 0.33µF 250V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | C4532X7R2E334K230KA.pdf | |
| 18125C224JAT2A | 0.22µF 50V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric) 0.180" L x 0.126" W (4.57mm x 3.20mm) | 18125C224JAT2A.pdf | |
| 293D226X9035E2TE3 | 22µF Molded Tantalum Capacitors 35V 2917 (7343 Metric) 600 mOhm 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | 293D226X9035E2TE3.pdf | |
| M39003/01-8051/TR | 18µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 15V Axial 0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm) | M39003/01-8051/TR.pdf | |
| 10105010-104LF | 6P 8C RA XC RECEPT | 10105010-104LF.pdf | |
| 1N4761CPE3/TR8 | Zener Diode 75V 1W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4761CPE3/TR8.pdf | |
| LTC4268CDKD-1#PBF | Power Over Ethernet Controller 1 Channel 802.3af (PoE) 32-DFN (7x4) | LTC4268CDKD-1#PBF.pdf | |
| V48B24E250BN | CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W | V48B24E250BN.pdf | |
| ERJ-PA3D1802V | RES SMD 18K OHM 0.5% 1/4W 0603 | ERJ-PA3D1802V.pdf | |
| 68483-136H | 36 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 68483-136H.pdf | |
| MBA02040C1472FRP00 | RES 14.7K OHM 0.4W 1% AXIAL | MBA02040C1472FRP00.pdf |