| Manufacturer Part Number: | ERJ-3BQF6R2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 12241 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 6.2 OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-3BQF6R2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-3BQF6R2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| Video File | Wearable Components Solutions | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 6.2 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-3BQF6R2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-3BQF6R2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-3BQF6R2V is new and unused, you can buy ERJ-3BQF6R2V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-3BQF6R2V.
| CDR35BX563BMZPAT | 0.056µF 100V Ceramic Capacitor BX 1825 (4564 Metric) 0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm) | CDR35BX563BMZPAT.pdf | |
| 177200175103005 | 175 (125 + 50 Ground) Position Header, Male Pins Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole | 177200175103005.pdf | |
| ASTMHTD-13.000MHZ-AK-E-T3 | 13MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.63 V Enable/Disable | ASTMHTD-13.000MHZ-AK-E-T3.pdf | |
| HM79S-63560LFTR13 | 56µH Shielded Inductor 460mA 710 mOhm Max Nonstandard | HM79S-63560LFTR13.pdf | |
| AD7715ARZ-5 | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Sigma-Delta 16-SOIC | AD7715ARZ-5.pdf | |
| LC87F5M64AVU-QIP-E | - Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-QIPE (14x14) | LC87F5M64AVU-QIP-E.pdf | |
| HLMP1790101F | LED Circuit Board Indicator Single Green Diffused 1.8V 7mA Round with Domed Top, 3mm (T-1) Through Hole, Right Angle | HLMP1790101F.pdf | |
| SRCB02A21-26S-TH | Circular Connector | SRCB02A21-26S-TH.pdf | |
| CTVS06RF-11-98S-LC | CTV 6C 6#20 SKT PLUG | CTVS06RF-11-98S-LC.pdf | |
| 031-6293 | RP-TNC Connector Jack, Male Pin 50 Ohm Panel Mount, Bulkhead; Through Hole, Right Angle Solder | 031-6293.pdf | |
| 5437868 | 13 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 90° Free Hanging (In-Line) | 5437868.pdf | |
| MFR-25FBF52-750R | RES 750 OHM 1/4W 1% AXIAL | MFR-25FBF52-750R.pdf |