| Manufacturer Part Number: | ERG-3SJ750A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 15010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 75 OHM 3W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERG-3SJ750A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERG-3SJ750A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERG Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERG | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 75 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 3W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±300ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERG-3SJ750A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERG-3SJ750A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERG-3SJ750A is new and unused, you can buy ERG-3SJ750A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERG-3SJ750A.
| MAL214091476E3 | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C | MAL214091476E3.pdf | |
| APGN266-1REC4-20809-1 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE | APGN266-1REC4-20809-1.pdf | |
| 09281487985 | DIN-SIGNAL 2R048MP-13,0C1-3 | 09281487985.pdf | |
| DSC1001DL1-024.0000T | 24MHz CMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 1.8 V ~ 3.3 V 6.3mA Standby (Power Down) | DSC1001DL1-024.0000T.pdf | |
| FGH20N60SFDTU | IGBT Field Stop 600V 40A 165W Through Hole TO-247 | FGH20N60SFDTU.pdf | |
| X9271UV14Z | Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 256 Taps SPI Interface 14-TSSOP | X9271UV14Z.pdf | |
| VE-24M-MU | CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W | VE-24M-MU.pdf | |
| 234-15-14-120 | DAU15PTIFO | 234-15-14-120.pdf | |
| 16023-3 | 3 Pole Power Distribution Block 310A 600V | 16023-3.pdf | |
| CRCW2010953RFKTF | RES SMD 953 OHM 1% 3/4W 2010 | CRCW2010953RFKTF.pdf | |
| RG1005N-1272-D-T10 | RES SMD 12.7KOHM 0.5% 1/16W 0402 | RG1005N-1272-D-T10.pdf | |
| MFR-25FRF52-107K | RES 107K OHM 1/4W 1% AXIAL | MFR-25FRF52-107K.pdf | |
| RLR07C3601GSRE6 | RES 3.6K OHM 2% 1/4W AXIAL | RLR07C3601GSRE6.pdf |