| Manufacturer Part Number: | ERG-3SJ682A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 10510 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 6.8K OHM 3W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERG-3SJ682A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERG-3SJ682A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERG Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERG | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 6.8k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 3W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±300ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERG-3SJ682A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERG-3SJ682A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERG-3SJ682A is new and unused, you can buy ERG-3SJ682A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERG-3SJ682A.
| ABM8G-12.288MHZ-B4Y-T3 | 12.288MHz ±30ppm Crystal 10pF 80 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | ABM8G-12.288MHZ-B4Y-T3.pdf | |
| ASTMHTFL-32.000MHZ-ZR-E | 32MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.63 V Enable/Disable | ASTMHTFL-32.000MHZ-ZR-E.pdf | |
| B82726E6203B41 | 2.7mH @ 10kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 20A DCR 4.4 mOhm (Typ) | B82726E6203B41.pdf | |
| IHLM2525CZERR82M07 | 820nH Shielded Inductor 13A 7.41 mOhm Nonstandard | IHLM2525CZERR82M07.pdf | |
| FIF-S-31-080-RC | ISOLATOR FREE SPACE 1310NM CA | FIF-S-31-080-RC.pdf | |
| 5503505802F | LED Circuit Board Indicator Through Hole, Right Angle | 5503505802F.pdf | |
| V48B5H200BL | CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W | V48B5H200BL.pdf | |
| VE-2TL-MV-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W | VE-2TL-MV-F3.pdf | |
| RC0603FR-076K65L | RES SMD 6.65K OHM 1% 1/10W 0603 | RC0603FR-076K65L.pdf | |
| ERJ-3EKF6493V | RES SMD 649K OHM 1% 1/10W 0603 | ERJ-3EKF6493V.pdf | |
| CA3101F36-5SF80 | 4 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | CA3101F36-5SF80.pdf | |
| CPF1206B16RE1 | RES SMD 16 OHM 0.1% 1/8W 1206 | CPF1206B16RE1.pdf | |
| 9C06031A2201FKHFT | RES SMD 2.2K OHM 1% 1/10W 0603 | 9C06031A2201FKHFT.pdf | |
| 9T06031A6192CBHFT | RES SMD 61.9K OHM 1/10W 0603 | 9T06031A6192CBHFT.pdf | |
| RT1465B7TR13 | RES NTWRK 18 RES 47 OHM 36LBGA | RT1465B7TR13.pdf |