| Manufacturer Part Number: | ERG-3SJ620A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 10510 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 62 OHM 3W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERG-3SJ620A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERG-3SJ620A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERG Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERG | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 62 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 3W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±300ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERG-3SJ620A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERG-3SJ620A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERG-3SJ620A is new and unused, you can buy ERG-3SJ620A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERG-3SJ620A.
| ECE-A0JN101UB | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECE-A0JN101UB.pdf | |
| GJM1555C1H2R9CB01D | 2.9pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GJM1555C1H2R9CB01D.pdf | |
| 5KP188-E3/73 | TVS DIODE 188VWM 344VC P600 | 5KP188-E3/73.pdf | |
| GCC18DCSN-S288 | CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND | GCC18DCSN-S288.pdf | |
| MURS120/2 | DIODE GEN PURP 200V 2A DO214AA | MURS120/2.pdf | |
| 2SB1203S-TL-E | TRANS PNP 50V 5A TP-FA | 2SB1203S-TL-E.pdf | |
| LT1962EMS8-2.5#PBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 300mA 8-MSOP | LT1962EMS8-2.5#PBF.pdf | |
| RT9010-12GJ6 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 300mA TSOT-23-6 | RT9010-12GJ6.pdf | |
| VI-J2K-IY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W | VI-J2K-IY-F4.pdf | |
| D3172MMA7361LC | MMA7361LC ZSTAR3 Accelerometer, 3 Axis Sensor Evaluation Board | D3172MMA7361LC.pdf | |
| PT06J-10-6S(025) | 6 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Gold | PT06J-10-6S(025).pdf | |
| TV07RW-11-35PE-LC | TV 13C 13#22D PIN J/N RECP | TV07RW-11-35PE-LC.pdf | |
| KPTC06F16-99P | 23 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Strain Relief | KPTC06F16-99P.pdf | |
| 2007417-3 | SFP+ ASSY 2X2 GASKET OUTER LP SN | 2007417-3.pdf | |
| 15210062601000 | 6 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold | 15210062601000.pdf |