| Manufacturer Part Number: | ERG-3SJ563A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 10510 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 56K OHM 3W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERG-3SJ563A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERG-3SJ563A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERG Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERG | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 56k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 3W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±300ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERG-3SJ563A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERG-3SJ563A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERG-3SJ563A is new and unused, you can buy ERG-3SJ563A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERG-3SJ563A.
| AQ147A5R6BAJWE | 5.6pF 500V Ceramic Capacitor A 1111 (2828 Metric) 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm) | AQ147A5R6BAJWE.pdf | |
| KC5032K22.5792C1GE00 | 22.5792MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 1.8V, 2.5V, 3.3V 6mA Standby (Power Down) | KC5032K22.5792C1GE00.pdf | |
| SIT9120AC-2C3-25E156.25000Y | OSC XO 2.5V 156.25MHZ | SIT9120AC-2C3-25E156.25000Y.pdf | |
| BLP05H6110XRY | RF Mosfet LDMOS (Dual), Common Source 50V 20mA 108MHz 27dB 110W 4-HSOPF | BLP05H6110XRY.pdf | |
| R4F20202DFD#U0 | H8S/2000 H8® H8S/Tiny Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 96KB (96K x 8) FLASH 80-LQFP (14x14) | R4F20202DFD#U0.pdf | |
| AP9101DN-AHTRG1 | IC BATTERY MANAGER MULTI | AP9101DN-AHTRG1.pdf | |
| ALE72F05 | General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 5VDC Coil Through Hole | ALE72F05.pdf | |
| 97-3106A24-6SX-417-940 | AB 8C 8#12 SKT PLUG | 97-3106A24-6SX-417-940.pdf | |
| 1838276-3 | 5 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold | 1838276-3.pdf | |
| 929984-01-12-RK | 12 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 929984-01-12-RK.pdf | |
| 5437680 | 14 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.138" (3.50mm) 90° Free Hanging (In-Line) | 5437680.pdf |