| Manufacturer Part Number: | ERG-3SJ562A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 5.6K OHM 3W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERG-3SJ562A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERG-3SJ562A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERG Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERG | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 5.6k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 3W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±300ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERG-3SJ562A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERG-3SJ562A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERG-3SJ562A is new and unused, you can buy ERG-3SJ562A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERG-3SJ562A.
| 930C2W8P2K-F | 8.2µF Film Capacitor 175V 250V Polypropylene (PP), Metallized Axial 0.965" Dia x 2.248" L (24.50mm x 57.10mm) | 930C2W8P2K-F.pdf | |
| P4KE550CATR | TVS DIODE DO41 | P4KE550CATR.pdf | |
| V250LA40B | VARISTOR 383.5V 6.5KA DISC 20MM | V250LA40B.pdf | |
| HCC08DRTS-S13 | CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND | HCC08DRTS-S13.pdf | |
| FXO-LC530-150 | 150MHz LVDS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 100mA Enable/Disable | FXO-LC530-150.pdf | |
| 2DC2412R-7 | TRANS NPN 50V 0.15A SOT23-3 | 2DC2412R-7.pdf | |
| MB9AFB44NBPMC-G-JNE2 | ARM® Cortex®-M3 FM3 MB9AB40NB Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 288KB (288K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MB9AFB44NBPMC-G-JNE2.pdf | |
| MC908LJ24CPKE | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 24KB (24K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | MC908LJ24CPKE.pdf | |
| TVP00DT-21-121SB-S25 | 121 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | TVP00DT-21-121SB-S25.pdf | |
| GTS030-20-11S | 13 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | GTS030-20-11S.pdf | |
| MS3110F8-3S | 3 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold | MS3110F8-3S.pdf | |
| MS3475W16-8AZ | 8 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | MS3475W16-8AZ.pdf | |
| 20021221-00020D1LF | 20 Positions Header, Shrouded Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold | 20021221-00020D1LF.pdf |