| Manufacturer Part Number: | ERG-3SJ473A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 27010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 47K OHM 3W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERG-3SJ473A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERG-3SJ473A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERG Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERG | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 47k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 3W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±300ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERG-3SJ473A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERG-3SJ473A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERG-3SJ473A is new and unused, you can buy ERG-3SJ473A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERG-3SJ473A.
| C0805C332K5RACTU | 3300pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C332K5RACTU.pdf | |
| GRM1885C2A180JA01J | 18pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM1885C2A180JA01J.pdf | |
| NUF2030XV6T1 | RC (Pi) EMI Filter 2nd Order Low Pass 3 Channel R = 22 Ohms, C = 30pF (Total) SOT-563, SOT-666 | NUF2030XV6T1.pdf | |
| ICS9248DF-39T | IC GEN/BUFFER PENTIUM PRO 48SSOP | ICS9248DF-39T.pdf | |
| MC1458P | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-PDIP | MC1458P.pdf | |
| OPA365AMDBVTEP | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | OPA365AMDBVTEP.pdf | |
| AP2280-1FMG-7 | IC LOAD SW CTRL 1CH 6-DFN | AP2280-1FMG-7.pdf | |
| PAM2301CAAB120 | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.2V 1 Output 800mA SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 | PAM2301CAAB120.pdf | |
| RT0614-19SNH | 19 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) | RT0614-19SNH.pdf | |
| D15S91C6GI00LF | 15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole Press-Fit | D15S91C6GI00LF.pdf | |
| PX0717/4/15/ST | Power Entry Connector Receptacle, Female Sockets IEC 320-2-2/F (C14 Variant) Panel Mount, Snap-In | PX0717/4/15/ST.pdf | |
| 282367-1 | 12 Position Rectangular Housing Connector Plug Natural | 282367-1.pdf | |
| OSTVE193251 | 19 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) 90°, Right Angle Through Hole | OSTVE193251.pdf | |
| 1845798 | 6 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole | 1845798.pdf | |
| YC248-FR-0756RL | RES ARRAY 8 RES 56 OHM 1606 | YC248-FR-0756RL.pdf |