| Manufacturer Part Number: | ERG-3SJ392A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 3.9K OHM 3W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERG-3SJ392A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERG-3SJ392A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERG Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERG | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3.9k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 3W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±300ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERG-3SJ392A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERG-3SJ392A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERG-3SJ392A is new and unused, you can buy ERG-3SJ392A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERG-3SJ392A.
| 5TTP 750 | FUSE GLASS 750MA 250VAC 5X20MM | 5TTP 750.pdf | |
| SIT1602ACU7-28S | 3.75MHz ~ 77.76MHz HCMOS, LVCMOS MEMS (Silicon) Programmable Oscillator Surface Mount 2.8V 4.5mA Standby | SIT1602ACU7-28S.pdf | |
| TJA1081BTS,118 | Automotive Interface 16-SSOP | TJA1081BTS,118.pdf | |
| PSA15R-060PV-R-CNR5 | 6V 15W AC/DC External Wall Mount Adapter Multi-Blade (Sold Separately) Input | PSA15R-060PV-R-CNR5.pdf | |
| 2M805-004-07NF9-25PA | M805 5C 5#20HD PIN RECP THRD | 2M805-004-07NF9-25PA.pdf | |
| TV07DT-15-19PC | 19 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TV07DT-15-19PC.pdf | |
| BLL1SSK10039XW | Olive Drab Connector Backshell, Banding 10 | BLL1SSK10039XW.pdf | |
| 892-70-042-20-002101 | 42 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 892-70-042-20-002101.pdf | |
| SBH31-NBPB-D38-RA-BK | 76 Positions Header, Shrouded Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole, Right Angle Gold | SBH31-NBPB-D38-RA-BK.pdf |