| Manufacturer Part Number: | ERG-3SJ362A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 3.6K OHM 3W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERG-3SJ362A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERG-3SJ362A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERG Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERG | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3.6k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 3W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±300ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERG-3SJ362A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERG-3SJ362A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERG-3SJ362A is new and unused, you can buy ERG-3SJ362A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERG-3SJ362A.
| VJ0603D130JLAAC | 13pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D130JLAAC.pdf | |
| SG-310SCF 25.0000ML3 | 25MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 2.5mA Standby (Power Down) | SG-310SCF 25.0000ML3.pdf | |
| VI-J63-EX-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W | VI-J63-EX-F3.pdf | |
| 80-560274-56S | Circular Connector | 80-560274-56S.pdf | |
| C48-06R22-55S10-106 | 26500 55C 55#20 SKT PLUG | C48-06R22-55S10-106.pdf | |
| DAMQ7H2S0L4A191A197 | D-SUB 40A STR COM M3 POST | DAMQ7H2S0L4A191A197.pdf | |
| SS-126-G-2 | 26 Position Receptacle Connector Gold 0.100" (2.54mm) Through Hole | SS-126-G-2.pdf | |
| 76384-315LF | 15 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold, GXT™ | 76384-315LF.pdf | |
| 282963-5 | 5 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.295" (7.50mm) Vertical Through Hole | 282963-5.pdf | |
| RNCF1206BTE70K6 | RES SMD 70.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 | RNCF1206BTE70K6.pdf | |
| TNPW080524R0BEEA | RES SMD 24 OHM 0.1% 1/8W 0805 | TNPW080524R0BEEA.pdf | |
| RNF14BAE361R | RES 361 OHM 1/4W .1% AXIAL | RNF14BAE361R.pdf | |
| CP0015R4700JE66 | RES 0.47 OHM 15W 5% AXIAL | CP0015R4700JE66.pdf |