| Manufacturer Part Number: | ERG-3SJ302V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 10010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 3K OHM 3W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERG-3SJ302V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERG-3SJ302V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERG Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERG | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 3W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±300ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERG-3SJ302V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERG-3SJ302V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERG-3SJ302V is new and unused, you can buy ERG-3SJ302V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERG-3SJ302V.
| MKP385430250JPI4T0 | 0.3µF Film Capacitor 900V 2500V (2.5kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.654" L x 0.945" W (42.00mm x 24.00mm) | MKP385430250JPI4T0.pdf | |
| 40057876 | LOW-PEAK CLASS J T/D | 40057876.pdf | |
| 0312002.HXP | FUSE GLASS 2A 250VAC 3AB 3AG | 0312002.HXP.pdf | |
| SMCJ75CA-HRA | TVS DIODE 75VWM 121VC | SMCJ75CA-HRA.pdf | |
| 0760290014 | I-TRAC 7 ROW CUSTOM BP ASSY | 0760290014.pdf | |
| HMM03DRTN-S13 | CONN EDGECARD 6POS .156 EXTEND | HMM03DRTN-S13.pdf | |
| N74F10D,602 | NAND Gate IC 3 Channel 14-SO | N74F10D,602.pdf | |
| CAT28C16AXI12 | IC EEPROM 16KBIT 120NS 24SOIC | CAT28C16AXI12.pdf | |
| VE-2NY-EW-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W | VE-2NY-EW-F3.pdf | |
| CA3100E28-12PB01 | 26 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | CA3100E28-12PB01.pdf | |
| 0009652089 | 8 Positions Header, Unshrouded Connector 0.156" (3.96mm) Through Hole Tin | 0009652089.pdf | |
| 850-10-011-20-001101 | 11 Positions Header, Unshrouded Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole, Right Angle Gold | 850-10-011-20-001101.pdf | |
| 929665-05-19-EU | 38 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 929665-05-19-EU.pdf | |
| CRCW20104R12FKEF | RES SMD 4.12 OHM 1% 3/4W 2010 | CRCW20104R12FKEF.pdf |