| Manufacturer Part Number: | ERG-3SJ272A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 19510 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 2.7K OHM 3W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERG-3SJ272A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERG-3SJ272A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERG Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERG | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.7k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 3W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±300ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERG-3SJ272A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERG-3SJ272A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERG-3SJ272A is new and unused, you can buy ERG-3SJ272A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERG-3SJ272A.
| D473Z43Z5VH6TJ5R | 0.047µF 100V Ceramic Capacitor Z5V Radial, Disc 0.433" Dia (11.00mm) | D473Z43Z5VH6TJ5R.pdf | |
| QR/P1-SC2A-211(12) | Contact Gold Signal Socket 24-28 AWG Crimp | QR/P1-SC2A-211(12).pdf | |
| 2513-4-00-44-00-00-07-0 | Terminal Turret Connector Single End 0.188" (4.78mm) Silver | 2513-4-00-44-00-00-07-0.pdf | |
| JAN1N5552US | Diode Standard 600V 3A Surface Mount D-5B | JAN1N5552US.pdf | |
| 2SC26310RA | TRANS NPN 150V 0.05A TO-92 | 2SC26310RA.pdf | |
| L-15W18NJV4E | 18nH Unshielded Wirewound Inductor 600mA 80 mOhm Max 0805 (2012 Metric) | L-15W18NJV4E.pdf | |
| 1210-103F | 10µH Unshielded Inductor 297mA 2.1 Ohm Max 1210 (3225 Metric) | 1210-103F.pdf | |
| SN74HC368DT | Buffer, Inverting 2 Element 2, 4 (Hex) Bit per Element Push-Pull Output 16-SOIC | SN74HC368DT.pdf | |
| VI-B64-MW-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W | VI-B64-MW-F2.pdf | |
| RMM22DTBS-S189 | CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD | RMM22DTBS-S189.pdf | |
| AFD54-24-61PZ-6141 | 61 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut | AFD54-24-61PZ-6141.pdf | |
| DDMM50PP-A101 | 50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder | DDMM50PP-A101.pdf | |
| SFH31-NPPB-D44-SP-BK | 88 Position Header Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold | SFH31-NPPB-D44-SP-BK.pdf | |
| 1-480698-8 | 2 Position Rectangular Housing Connector Plug Gray 0.250" (6.35mm) | 1-480698-8.pdf |