| Manufacturer Part Number: | ERG-3SJ243A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 10510 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 24K OHM 3W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERG-3SJ243A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERG-3SJ243A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERG Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERG | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 24k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 3W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±300ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERG-3SJ243A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERG-3SJ243A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERG-3SJ243A is new and unused, you can buy ERG-3SJ243A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERG-3SJ243A.
| EEV-TG1A221P | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1 Ohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C | EEV-TG1A221P.pdf | |
| W3A43C333MAT2A | 0.033µF Isolated Capacitor 4 Array 25V X7R 0612 (1632 Metric) 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | W3A43C333MAT2A.pdf | |
| PS0030BE47136AP1 | 470pF 5000V (5kV) Ceramic Capacitor N2200 Axial, Can - Screw Terminals 1.417" Dia (36.00mm) | PS0030BE47136AP1.pdf | |
| JANTXV1N6630US | Diode Standard 1000V (1kV) 1.4A Surface Mount D-5B | JANTXV1N6630US.pdf | |
| ATSAME70J20A-AN | ARM® Cortex®-M7 SAM E70 Microcontroller IC 32-Bit 300MHz 1MB (1M x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | ATSAME70J20A-AN.pdf | |
| RMC49DRAH | CONN EDGECARD 98POS R/A .100 SLD | RMC49DRAH.pdf | |
| MS3110J22-55SY | 55 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold | MS3110J22-55SY.pdf | |
| MS27467T25F24SC | 24 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | MS27467T25F24SC.pdf | |
| DTS26F11-98AE | 6 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | DTS26F11-98AE.pdf | |
| 20102305211 | Non-Gendered Contact Crimp 2.4 ~ 2.8mm Fiber Optic - SC | 20102305211.pdf | |
| 68-BSF-040-0-02 | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Flange | 68-BSF-040-0-02.pdf | |
| 416-83-262-41-013101 | 62 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 416-83-262-41-013101.pdf | |
| TJ21518400J0G | 21 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | TJ21518400J0G.pdf | |
| CRCW060333K0JNEB | RES SMD 33K OHM 5% 1/10W 0603 | CRCW060333K0JNEB.pdf |