| Manufacturer Part Number: | ERG-2SJ361A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 360 OHM 2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERG-2SJ361A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERG-2SJ361A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERG Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERG | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 360 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 2W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.157" Dia x 0.472" L (4.00mm x 12.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERG-2SJ361A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERG-2SJ361A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERG-2SJ361A is new and unused, you can buy ERG-2SJ361A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERG-2SJ361A.
| VY1102M35Y5UQ63V0 | 1000pF 760VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc 0.354" Dia (9.00mm) | VY1102M35Y5UQ63V0.pdf | |
| B32683A6473J | 0.047µF Film Capacitor 300V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.043" L x 0.276" W (26.50mm x 7.00mm) | B32683A6473J.pdf | |
| IUG666-1-41-3.00-A-01 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 3A | IUG666-1-41-3.00-A-01.pdf | |
| SMA5J12CHE3/5A | TVS DIODE 12VWM 22VC SMA | SMA5J12CHE3/5A.pdf | |
| SLF7032T-330MR75-2 | 33µH Shielded Wirewound Inductor 750mA 192 mOhm Max Nonstandard | SLF7032T-330MR75-2.pdf | |
| 72841L25PF | IC FIFO SYNC 4KX9 25NS 64QFP | 72841L25PF.pdf | |
| AT49LH002-33JC | IC FLASH 2MBIT 33MHZ 32PLCC | AT49LH002-33JC.pdf | |
| BQ77908DBTR | Battery Multi-Function Controller IC Lithium-Ion/Polymer 38-TSSOP | BQ77908DBTR.pdf | |
| TLD1120ELXUMA1 | LED Driver IC 1 Output Linear 360mA PG-SSOP-14 | TLD1120ELXUMA1.pdf | |
| 3006Y-1-201Z | 200 Ohm 0.75W, 3/4W PC Pins Panel Mount, Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 15 Turn Side Adjustment | 3006Y-1-201Z.pdf | |
| REC5-2415SRW/H4/A | CONV DC/DC 5W 18-36VIN 15VOUT | REC5-2415SRW/H4/A.pdf | |
| RCG12062K00FKEA | RES SMD 2K OHM 1% 1/4W 1206 | RCG12062K00FKEA.pdf | |
| D25S24A6GL00LF | 25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole Solder | D25S24A6GL00LF.pdf | |
| 1-146480-5 | 15 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole | 1-146480-5.pdf |