| Manufacturer Part Number: | ERG-2SJ303A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 12010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 30K OHM 2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERG-2SJ303A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERG-2SJ303A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERG Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERG | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 30k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 2W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.157" Dia x 0.472" L (4.00mm x 12.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERG-2SJ303A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERG-2SJ303A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERG-2SJ303A is new and unused, you can buy ERG-2SJ303A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERG-2SJ303A.
| VJ2220A223JBAAT4X | 0.022µF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 2220 (5750 Metric) 0.226" L x 0.200" W (5.74mm x 5.08mm) | VJ2220A223JBAAT4X.pdf | |
| ROV05H471K-S | VARISTOR 470V 800A DISC 5MM | ROV05H471K-S.pdf | |
| EFO-BM2005E5 | 20MHz Ceramic Resonator Built in Capacitor 18pF ±0.3% -20°C ~ 80°C Surface Mount | EFO-BM2005E5.pdf | |
| ELJ-FB471KF | 470µH Unshielded Wirewound Inductor 55mA 31 Ohm Max 1812 (4532 Metric) | ELJ-FB471KF.pdf | |
| 74ABT646APW,112 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-TSSOP | 74ABT646APW,112.pdf | |
| 64WR1KLF | 1k Ohm 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 12 Turn Top Adjustment | 64WR1KLF.pdf | |
| RC1005F7680CS | RES SMD 768 OHM 1% 1/16W 0402 | RC1005F7680CS.pdf | |
| AF0201FR-07470KL | RES SMD 470K OHM 1% 1/20W 0201 | AF0201FR-07470KL.pdf | |
| CA3106R20-17PWF80 | 6 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Silver | CA3106R20-17PWF80.pdf | |
| KPT08E22-36SW | 36 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Gold | KPT08E22-36SW.pdf | |
| KJB7T23W35HA | 100 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | KJB7T23W35HA.pdf | |
| 961409-9041604-AR | 9 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole | 961409-9041604-AR.pdf | |
| M80-5411022 | 10 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole, Right Angle Gold | M80-5411022.pdf | |
| 57102-F08-04 | 8 Positions Header, Unshrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold | 57102-F08-04.pdf | |
| 432200-24-0 | 24 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws | 432200-24-0.pdf |