| Manufacturer Part Number: | ERG-2SJ242A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 21010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 2.4K OHM 2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERG-2SJ242A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERG-2SJ242A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERG Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERG | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.4k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 2W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.157" Dia x 0.472" L (4.00mm x 12.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERG-2SJ242A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERG-2SJ242A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERG-2SJ242A is new and unused, you can buy ERG-2SJ242A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERG-2SJ242A.
| MKP385615063JYP2T0 | 15µF Film Capacitor 220V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm) | MKP385615063JYP2T0.pdf | |
| MASMBG22CA | TVS DIODE 22VWM 35.5VC DO215AA | MASMBG22CA.pdf | |
| RCC05DREN-S13 | CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND | RCC05DREN-S13.pdf | |
| GBJ2510-G-03 | RECTIFIER BRIDGE 25A 1000V GBJ | GBJ2510-G-03.pdf | |
| MB90F428GAPMC-G | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90425G (A) Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MB90F428GAPMC-G.pdf | |
| LB03KW01-12-CJ | Incandescent Panel Indicator Red Clear 12V 60mA Rectangle with Flat Top, 19.40mm x 13.20mm Quick Connect - 0.110" (2.8mm) | LB03KW01-12-CJ.pdf | |
| R-7312P | CONV DC/DC 3A 15-28VIN 12V | R-7312P.pdf | |
| VE-2V0-EY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W | VE-2V0-EY-B1.pdf | |
| VI-BT0-IW-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W | VI-BT0-IW-B1.pdf | |
| CFH350A3R3J | RES CHAS MNT 3.3 OHM 5% 750W | CFH350A3R3J.pdf | |
| CRCW20101K37FKEFHP | RES SMD 1.37K OHM 1% 1W 2010 | CRCW20101K37FKEFHP.pdf | |
| 1565918-4 | 200 Position SODIMM DDR2 SDRAM Socket Surface Mount, Right Angle | 1565918-4.pdf | |
| DC12.4222.101 | Power Entry Connector Receptacle, Male Pins - Module Panel Mount, Snap-In | DC12.4222.101.pdf | |
| 813-SS-004-30-026101 | 4 Position Spring Piston Connector Surface Mount | 813-SS-004-30-026101.pdf |