| Manufacturer Part Number: | ERG-2SJ203A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 27010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 20K OHM 2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERG-2SJ203A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERG-2SJ203A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERG Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERG | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 20k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 2W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.157" Dia x 0.472" L (4.00mm x 12.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERG-2SJ203A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERG-2SJ203A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERG-2SJ203A is new and unused, you can buy ERG-2SJ203A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERG-2SJ203A.
| SIT8008BC-13-33E-64.800000D | OSC XO 3.3V 64.8MHZ OE | SIT8008BC-13-33E-64.800000D.pdf | |
| VS-MBRD330TRR-M3 | DIODE SCHOTTKY 3A 30V DPAK | VS-MBRD330TRR-M3.pdf | |
| SN74ABT18640DGGR | IC SCAN-TEST-DEV/TXRX 56-TSSOP | SN74ABT18640DGGR.pdf | |
| CY7C1420KV18-333BZI | IC SRAM 36MBIT 333MHZ 165FBGA | CY7C1420KV18-333BZI.pdf | |
| R12P15D | CONV DC/DC 1W 12VIN +/-15VOUT | R12P15D.pdf | |
| JAH0212D05 | DC/DC CONVERTER +/-5V 2W | JAH0212D05.pdf | |
| CC2450W2V | Solid State Relay DPST (2 Form A) Hockey Puck | CC2450W2V.pdf | |
| RC1206JR-071M2L | RES SMD 1.2M OHM 5% 1/4W 1206 | RC1206JR-071M2L.pdf | |
| CMF207K5000GNRE | RES 7.5K OHM 1W 2% AXIAL | CMF207K5000GNRE.pdf |