| Manufacturer Part Number: | ERG-2SJ200A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 12010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 20 OHM 2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERG-2SJ200A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERG-2SJ200A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERG Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERG | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 20 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 2W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.157" Dia x 0.472" L (4.00mm x 12.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERG-2SJ200A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERG-2SJ200A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERG-2SJ200A is new and unused, you can buy ERG-2SJ200A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERG-2SJ200A.
| URZ1E4R7MDD | 4.7µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ1E4R7MDD.pdf | |
| SR151A390JAR | 39pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm) | SR151A390JAR.pdf | |
| PSM1-821M-05T0 | LC (Pi) EMI Filter 3rd Order Low Pass 1 Channel C = 820pF 5A 3-PSM | PSM1-821M-05T0.pdf | |
| LTC3890HGN-1#TRPBF | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 28-SSOP | LTC3890HGN-1#TRPBF.pdf | |
| CST-90-W40S-C12-GM500 | LED Lighting COBs, Engines, Modules LED Module CST-90 White, Neutral Rectangle | CST-90-W40S-C12-GM500.pdf | |
| LE2870C5C | LED Panel Indicator Clear Clear 125 V ~ 250 V Round with Flat Top, 13.60mm Quick Connect - 0.250" (6.3mm) | LE2870C5C.pdf | |
| PTV142B20Y125AA502 | 5k Ohm 2 Gang Logarithmic Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Carbon 0.05W, 1/20W PC Pins, Board Locks | PTV142B20Y125AA502.pdf | |
| VI-J6W-EZ-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W | VI-J6W-EZ-F4.pdf | |
| SDI12-5.9-UDC-P5 | 5.9V 12W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord Input | SDI12-5.9-UDC-P5.pdf | |
| CN0966A12A12S7Y040 | 26500 12C 12#20 S PLUG AN LC | CN0966A12A12S7Y040.pdf | |
| EDZ1100/10 | 10 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 90° Free Hanging (In-Line) | EDZ1100/10.pdf | |
| HX10218100J0G | 10 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.138" (3.50mm) Through Hole | HX10218100J0G.pdf | |
| RT1206CRD0742R2L | RES SMD 42.2 OHM 0.25% 1/4W 1206 | RT1206CRD0742R2L.pdf |