| Manufacturer Part Number: | ERG-2SJ180A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 42010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 18 OHM 2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERG-2SJ180A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERG-2SJ180A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERG Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERG | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 18 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 2W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.157" Dia x 0.472" L (4.00mm x 12.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERG-2SJ180A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERG-2SJ180A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERG-2SJ180A is new and unused, you can buy ERG-2SJ180A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERG-2SJ180A.
| HVMLS221M250EK0A | 220µF 250V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 597 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | HVMLS221M250EK0A.pdf | |
| MAX3218EAP+T | 2/2 Transceiver Full RS232 20-SSOP | MAX3218EAP+T.pdf | |
| ERJ-1TNF1823U | RES SMD 182K OHM 1% 1W 2512 | ERJ-1TNF1823U.pdf | |
| 2M801-010-02ZNU7-10PA | M801 10C 10#23 PIN RECP THRD | 2M801-010-02ZNU7-10PA.pdf | |
| MS3100E22-15S | 6 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | MS3100E22-15S.pdf | |
| D38999/20FC8PN | 8 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | D38999/20FC8PN.pdf | |
| DDMMY-50P-E | 50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Panel Mount, Through Hole Solder | DDMMY-50P-E.pdf | |
| 1063872102 | Fiber Optic Connector | 1063872102.pdf | |
| 4-644578-1 | 11 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Tin 22 AWG | 4-644578-1.pdf | |
| 0808671:0131 | ZACK STRIP FLAT PRINTED HORIZON | 0808671:0131.pdf | |
| 1770432 | 6 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.394" (10.00mm) Through Hole | 1770432.pdf | |
| RT0402CRD071K07L | RES SMD 1.07K OHM 1/16W 0402 | RT0402CRD071K07L.pdf | |
| RG2012P-1020-B-T5 | RES SMD 102 OHM 0.1% 1/8W 0805 | RG2012P-1020-B-T5.pdf |