| Manufacturer Part Number: | ERG-2SJ161A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 21010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 160 OHM 2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERG-2SJ161A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERG-2SJ161A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERG Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERG | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 160 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 2W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.157" Dia x 0.472" L (4.00mm x 12.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERG-2SJ161A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERG-2SJ161A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERG-2SJ161A is new and unused, you can buy ERG-2SJ161A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERG-2SJ161A.
| C911U102MUWDBAWL20 | 1000pF 400VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc 0.315" Dia (8.00mm) | C911U102MUWDBAWL20.pdf | |
| RCA44DRMD | CONN EDGECARD 88POS .125 SQ WW | RCA44DRMD.pdf | |
| ASTMHTE-125.000MHZ-AK-E | 125MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.63 V Enable/Disable | ASTMHTE-125.000MHZ-AK-E.pdf | |
| 4590R-155K | 1.5mH Unshielded Wirewound Inductor 750mA 1.18 Ohm Max Axial | 4590R-155K.pdf | |
| LAL03VB120K | 12µH Unshielded Inductor 150mA 2.5 Ohm Max Axial | LAL03VB120K.pdf | |
| MPC8270CZQMIBA | PowerPC G2_LE Microprocessor IC MPC82xx 1 Core, 32-Bit 333MHz 516-FPBGA (27x27) | MPC8270CZQMIBA.pdf | |
| MCP2155-I/SO | IRDA® Controller UART Interface 18-SOIC | MCP2155-I/SO.pdf | |
| 72255LA20PFI8 | IC FIFO 8KX18 LP 20NS 64QFP | 72255LA20PFI8.pdf | |
| LTC694IS8-3.3#PBF | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-SOIC | LTC694IS8-3.3#PBF.pdf | |
| CA3106E28-15SB14 | 35 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Silver | CA3106E28-15SB14.pdf | |
| DEL2V2P300G30LF | 2 (Power) Position D-Sub, Combo Plug, Female Sockets and Male Pins Connector, Through Hole Solder | DEL2V2P300G30LF.pdf | |
| 0395321004 | 4 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole | 0395321004.pdf | |
| CMF5513K700FER6 | RES 13.7K OHM 1/2W 1% AXIAL | CMF5513K700FER6.pdf | |
| RN50C3830FRE6 | RES 383 OHM 1/20W 1% AXIAL | RN50C3830FRE6.pdf |