| Manufacturer Part Number: | ERG-2SJ160A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 18010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 16 OHM 2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERG-2SJ160A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERG-2SJ160A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERG Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERG | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 16 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 2W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.157" Dia x 0.472" L (4.00mm x 12.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERG-2SJ160A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERG-2SJ160A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERG-2SJ160A is new and unused, you can buy ERG-2SJ160A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERG-2SJ160A.
| 160105K250N-F | 1µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial 1.043" L x 0.335" W (26.50mm x 8.50mm) | 160105K250N-F.pdf | |
| FQB11N40CTM | MOSFET N-CH 400V 10.5A D2PAK | FQB11N40CTM.pdf | |
| LTS-3406LY | Character LED Display Module Yellow 7-Segment +/-1 (overflow) Character Universal 2.1V 20mA 1.090" H x 0.783" W x 0.330" D (27.69mm x 19.90mm x 8.38mm) 18-DIP (0.600", 15.24mm), 14 Leads | LTS-3406LY.pdf | |
| DEMO9S12XHY256 | MC9S12XHY256 HCS12X MCU 16-Bit HCS12X Embedded Evaluation Board | DEMO9S12XHY256.pdf | |
| G3VM-VF | Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) 6-SMD (0.300", 7.62mm) | G3VM-VF.pdf | |
| CA3102E22-7PB01 | 1 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | CA3102E22-7PB01.pdf | |
| KPSE00A18-32S | 32 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | KPSE00A18-32S.pdf | |
| FX30B-2S-3.81DS | 2 Position Receptacle Connector Gold 0.150" (3.81mm) Through Hole, Right Angle | FX30B-2S-3.81DS.pdf | |
| 1966237 | 16 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.138" (3.50mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1966237.pdf | |
| RG3216V-2262-B-T1 | RES SMD 22.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 | RG3216V-2262-B-T1.pdf | |
| RN55C1012FRE6 | RES 10.1K OHM 1/8W 1% AXIAL | RN55C1012FRE6.pdf |