| Manufacturer Part Number: | ERG-2SJ153V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 10010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 15K OHM 2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERG-2SJ153V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERG-2SJ153V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERG Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERG | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 15k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 2W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.157" Dia x 0.472" L (4.00mm x 12.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERG-2SJ153V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERG-2SJ153V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERG-2SJ153V is new and unused, you can buy ERG-2SJ153V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERG-2SJ153V.
| M39003/01-6059/TR | 68µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 15V Axial 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm) | M39003/01-6059/TR.pdf | |
| 0070.1781.A2 | VARISTOR 27V 3KA DISC 20MM | 0070.1781.A2.pdf | |
| EBC15DCKH-S288 | CONN EDGECARD 30POS .100" | EBC15DCKH-S288.pdf | |
| 8N4SV75KC-0096CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N4SV75KC-0096CDI8.pdf | |
| TMDXEVM3503 | OMAP35x OMAP™ MPU ARM® Cortex®-A8 Embedded Evaluation Board | TMDXEVM3503.pdf | |
| G2R-1A4-T130 DC22 | General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 22VDC Coil Through Hole | G2R-1A4-T130 DC22.pdf | |
| CA3106R14S-2P | 4 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Silver | CA3106R14S-2P.pdf | |
| PT02SE10-6P-023 | PTSE 6C 6#20 PIN RECP | PT02SE10-6P-023.pdf | |
| 58-533721-04S | PT07C8-4S-027 W/ PC CONTACTS | 58-533721-04S.pdf | |
| 103944-4 | 5 Position Rectangular Plug Connector IDC Tin-Lead 22-26 AWG | 103944-4.pdf | |
| 326-83-144-41-003101 | 44 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 326-83-144-41-003101.pdf | |
| RG3216V-2322-B-T5 | RES SMD 23.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 | RG3216V-2322-B-T5.pdf | |
| RNF12JTD1M00 | RES 1M OHM 1/2W 5% AXIAL | RNF12JTD1M00.pdf |