| Manufacturer Part Number: | ERG-2SJ153A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 12010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 15K OHM 2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERG-2SJ153A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERG-2SJ153A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERG Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERG | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 15k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 2W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.157" Dia x 0.472" L (4.00mm x 12.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERG-2SJ153A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERG-2SJ153A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERG-2SJ153A is new and unused, you can buy ERG-2SJ153A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERG-2SJ153A.
| VJ0402D3R6CXCAJ | 3.6pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) | VJ0402D3R6CXCAJ.pdf | |
| CDR01BP151BKZRAT | 150pF 100V Ceramic Capacitor BP 0805 (2012 Metric) 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) | CDR01BP151BKZRAT.pdf | |
| ECW-FA2J225JB | 2.2µF Film Capacitor 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.024" L x 0.642" W (26.00mm x 16.30mm) | ECW-FA2J225JB.pdf | |
| MKP385524025JI02W0 | 2.4µF Film Capacitor 160V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.024" L x 0.472" W (26.00mm x 12.00mm) | MKP385524025JI02W0.pdf | |
| M39003/01-5102 | 0.39µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 75V Axial 0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm) | M39003/01-5102.pdf | |
| MXP4KE400CAE3 | TVS DIODE 342VWM 548VC DO41 | MXP4KE400CAE3.pdf | |
| 445665-7 | PLUG SHELL SINGLE ARINC | 445665-7.pdf | |
| AMM08DRUS | CONN EDGECARD 16POS .156 DIP SLD | AMM08DRUS.pdf | |
| BZX585-C4V7,115 | Zener Diode 4.7V 300mW ±5% Surface Mount SOD-523 | BZX585-C4V7,115.pdf | |
| FDC6020C | MOSFET N/P-CH 20V 6SSOT | FDC6020C.pdf | |
| MB90F022CPF-GS-9194 | IC MCU MICOM FLASH 100QFP | MB90F022CPF-GS-9194.pdf | |
| VI-26W-EY-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W | VI-26W-EY-F3.pdf | |
| CWN-SR-14 | STRAP STR RELIEF FOR DIP 14 CONN | CWN-SR-14.pdf | |
| LMD-7103-P | DIODE MODULE 8 DIODES | LMD-7103-P.pdf | |
| CMF5515K800FHEB | RES 15.8K OHM 1/2W 1% AXIAL | CMF5515K800FHEB.pdf |