| Manufacturer Part Number: | ERG-2SJ152A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 69010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 1.5K OHM 2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERG-2SJ152A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERG-2SJ152A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERG Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERG | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.5k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 2W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.157" Dia x 0.472" L (4.00mm x 12.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERG-2SJ152A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERG-2SJ152A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERG-2SJ152A is new and unused, you can buy ERG-2SJ152A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERG-2SJ152A.
| MKP383510063JKM2T0 | 1µF Film Capacitor 220V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.240" L x 0.709" W (31.50mm x 18.00mm) | MKP383510063JKM2T0.pdf | |
| TAJR475M010S | 4.7µF Molded Tantalum Capacitors 10V 0805 (2012 Metric) 9 Ohm 0.081" L x 0.051" W (2.05mm x 1.30mm) | TAJR475M010S.pdf | |
| 536AB125M000DG | 125MHz LVPECL XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 121mA Enable/Disable | 536AB125M000DG.pdf | |
| FXO-LC528-450 | 450MHz LVDS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 2.5V 44mA Enable/Disable | FXO-LC528-450.pdf | |
| PM75RLA060 | Power Driver Module IGBT 3 Phase 600V 75A Module | PM75RLA060.pdf | |
| PIC12LF1571-I/MF | PIC PIC® 12F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 8-DFN (3x3) | PIC12LF1571-I/MF.pdf | |
| PI5V330Q | IC VIDEO MUX/DEMUX 2X1 16QSOP | PI5V330Q.pdf | |
| LT1009S8#TRPBF | Shunt Voltage Reference IC ±0.4% 10mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LT1009S8#TRPBF.pdf | |
| DP4RSA60E40B2 | Solid State Contactor SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck | DP4RSA60E40B2.pdf | |
| CPF0402B12R1E1 | RES SMD 12.1 OHM 0.1% 1/16W 0402 | CPF0402B12R1E1.pdf | |
| ACC36DCKT | CONN EDGECARD 72POS .100" | ACC36DCKT.pdf | |
| SJT06RT-10-98SA(023) | 6 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | SJT06RT-10-98SA(023).pdf | |
| TXR21AB45-2014AI | Olive Drab Connector Backshell, Heat Shrink Adapter 1 3/16-18 UNEF 20 | TXR21AB45-2014AI.pdf | |
| DF3DZ-13P-2H(21) | 13 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount, Right Angle Tin | DF3DZ-13P-2H(21).pdf |