| Manufacturer Part Number: | ERG-2SJ150V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 10010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 15 OHM 2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERG-2SJ150V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERG-2SJ150V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERG Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERG | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 15 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 2W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.157" Dia x 0.472" L (4.00mm x 12.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERG-2SJ150V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERG-2SJ150V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERG-2SJ150V is new and unused, you can buy ERG-2SJ150V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERG-2SJ150V.
| CD19FD271GO3 | 270pF Mica Capacitor 500V Radial 0.642" L x 0.189" W (16.30mm x 4.80mm) | CD19FD271GO3.pdf | |
| ABE05DHFR | CONN EDGECARD 10POS 1MM SMD | ABE05DHFR.pdf | |
| 324660 | Terminal Butt Splice, Inline, Individual Openings Connector Crimp 6 AWG Blue | 324660.pdf | |
| RL855-471K-RC | 470µH Unshielded Wirewound Inductor 380mA 1.95 Ohm Max Radial | RL855-471K-RC.pdf | |
| S4924R-154K | 150µH Shielded Inductor 272mA 4.1 Ohm Max Nonstandard | S4924R-154K.pdf | |
| CAT24C02YI-GT3JN | IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP | CAT24C02YI-GT3JN.pdf | |
| VI-J63-IZ-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W | VI-J63-IZ-B1.pdf | |
| V24B36H200B3 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W | V24B36H200B3.pdf | |
| CA06COME28-16SBF80 | 20 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Silver | CA06COME28-16SBF80.pdf | |
| MS3107A22-2S | AB 3C 3#8 SKT RECP | MS3107A22-2S.pdf | |
| MS27466T13F98SC-LC | 10 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange | MS27466T13F98SC-LC.pdf | |
| FX2B-40PA-1.27DSAL(71) | CONN HEADER RA 40POS 1.27MM | FX2B-40PA-1.27DSAL(71).pdf | |
| 20021221-00064T1LF | 64 Positions Header, Shrouded Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold | 20021221-00064T1LF.pdf | |
| PSP500JB-27R | RES 27 OHM 5W 5% AXIAL | PSP500JB-27R.pdf |