| Manufacturer Part Number: | ERG-2SJ131A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 30010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 130 OHM 2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERG-2SJ131A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERG-2SJ131A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERG Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERG | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 130 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 2W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.157" Dia x 0.472" L (4.00mm x 12.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERG-2SJ131A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERG-2SJ131A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERG-2SJ131A is new and unused, you can buy ERG-2SJ131A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERG-2SJ131A.
| ECK-A3D391KBP | 390pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor Y5P (B) Radial, Disc 0.276" Dia (7.00mm) | ECK-A3D391KBP.pdf | |
| EBC24DTBN-S189 | CONN EDGECARD 48POS .100" | EBC24DTBN-S189.pdf | |
| SC104B-471 | 470µH Unshielded Inductor 500mA 1.526 Ohm Max Nonstandard | SC104B-471.pdf | |
| SPC5604EEF1MLH | e200z0h MPC56xx Qorivva Microcontroller IC 32-Bit 64MHz 512KB (512K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | SPC5604EEF1MLH.pdf | |
| INA2137UA/2K5E4 | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class AB 14-SOIC | INA2137UA/2K5E4.pdf | |
| EL3022S(TB)-V | Optoisolator Triac Output 5000Vrms 1 Channel 6-SMD | EL3022S(TB)-V.pdf | |
| RER75F5620RC02 | RES CHAS MNT 562 OHM 1% 30W | RER75F5620RC02.pdf | |
| RC1206FR-071M13L | RES SMD 1.13M OHM 1% 1/4W 1206 | RC1206FR-071M13L.pdf | |
| ABC15DRXS-S734 | CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD | ABC15DRXS-S734.pdf | |
| DAMMK15PA101 | 15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Panel Mount Solder Cup | DAMMK15PA101.pdf | |
| DBMMY25SM | 25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Panel Mount, Through Hole Solder | DBMMY25SM.pdf | |
| M80-5661405 | 14 Position Rectangular Header Connector Crimp Gold 24-28 AWG | M80-5661405.pdf | |
| 4604X-102-333LF | RES ARRAY 2 RES 33K OHM 4SIP | 4604X-102-333LF.pdf |